» Receptai 

Starkis pomidorų padaže

Ingridientai:

Starkio (vienai porcijai – apie 150 g),
pomidoro,
geltonų ir raudonų paprikų,
baltųjų pipirų,
druskos,
bulvių,
citrinų sulčių,
porų,
aliejaus,
petražolių,
aromatizuoto aliejaus,
mėlynųjų svogūnų,
svogūnų,
česnako

Paruošimas:

Bulvių košė

Pirmiausia užkaiskite puodą su bulvėmis. "Bulvių košę ruošiame kiek kitaip nei kiti. Įprasta, kad ji gaminama su pienu ir sviestu. Vietoj to pilame gerą aliejų. Beje, kai išverdate bulves, neišpilkite vandens, kuriame jos virė. Jei matysite, kad tešla pernelyg tiršta, galėsite įpilti to nuoviro", – patarė Z.Jendovickienė.

Išvirtas bulves reikia gerai suplakti, tačiau patartina tai daryti rankomis, o ne plaktuvu: kitaip košė gali užsitraukti nemalonia plėvele. Į sutrintą košę, kurioje įpilta aliejaus, įberiame šiek tiek druskos ir baltųjų pipirų. Taip pat galima ją pagardinti smulkintomis petražolėmis – tuomet ji kvepės žaluma ir aliejumi.

Padažo ruošimas

Pomidoro viršuje įpjauname trikampį, paprikas supjaustome į stambias juostas, išimame visas sėklas. Užviriname vandenį ir į jį keletui sekundžių įdedame pomidorą ar paprikas. Kai pamatome, kad odelė įtrūksta ir atšoka, išimame daržoves ir greitai dedame po šaltu vandeniu. Tai daroma, kad daržovės neprarastų spalvos ir kad odelė labai lengvai nusiluptų.

"Taip paruoštą pomidorą pjauname per pusę, tuomet skiltelėmis ir išimame jo vidų, visus kauliukus – naudosime tik tai, kas lieka. Taigi šią, likusią pomidoro dalį, supjaustome kubeliais. Tą patį darome su paprikomis. Į padažą taip pat dedame supjaustytus ir pakeptus paprastus svogūnus, pakepintą rozmarino šakelę, pilame baltojo vyno, aukštos kokybės šalto spaudimo alyvų aliejaus. Tuomet padažą pašildome, bet jokiais būdais neužverdame. Šalto spaudimo aliejaus netinka virti", – sakė Z.Jendovickienė.

Žuvis ir garnyras

Z.Jendovickienė savo patiekalui pasirinko Kuršių marių sterką. "Kai tik galime, renkamės tai, ką galime įsigyti Lietuvoje", – šypsojosi ji.

Imame gabalėlį sterko – apie 150 g. "Žuvies odelę reikia įpjaustyti, nes ji linkusi trauktis, o įpjovus patiekalas neišsiriečia", – patarė virtuvės šefė. Tuomet ant žuvies užberiamas žiupsnelis druskos ir baltųjų pipirų, galiausiai apšlakstoma citrinų sultimis. Taip žuvis paliekama šiek tiek pasimarinuoti. Tuo metu galima ruošti padažą ir bulvių košę.

Garnyrui – raudonos bei geltonos paprikos ir mėlynasis svogūnas. Jie užpilami aromatizuotu aliejumi, papuošiami tarkuotu česnaku ir kepami krosnyje arba, namų sąlygomis, orkaitėje. Bulvių košei papuošti galima pakepti smulkiai supjaustytų porų juostelių.

"Kai žuvis pasimarinuoja, kepame ją keptuvėje ant sviesto. Miltus dedame tik ant tos žuvies dalies, kuri be odelės. Į keptuvę žuvį dedame odele žemyn. Kur yra odelė, žuvis, šiaip ar taip, bus paskrudusi, ir ten miltai nereikalingi. Svarbiausia prižiūrėti, kad sviestas nepradėtų degti ir ruduoti, nes taip sugadinsite patiekalą", – perspėjo virėja.

Šiek tiek apkepus keptuvėje iš abiejų pusių, žuvis dedama į orkaitę, įkaitintą iki maždaug 180–190 laipsnių temperatūros. "Pakanka vos poros minučių orkaitėje, kad geriau iškeptų žuvies vidus. Kepant keptuvėje kartais paviršius prisvyla, o vidus neiškepa iki galo. Daržoves garnyrui galite dėti kartu – taip žuvis įgaus jų aromatą ir sutaupysite vietos, jei nereikės naudoti antro indo. Suprasti, ar žuvis iškepė, labai paprasta: pro jos odelę pradeda kilti nedidelės baltos putos – žuvies sultys. Svarbu neperkepti, antraip žuvis bus sausa", – įspėjo Z.Jendovickienė.

Patiekalą patiekti geriausia šiltoje lėkštėje – jei ji nebijo karščio, galite ją netgi trumpai palaikyti orkaitėje. Tuomet į lėkštę dedamos daržovės, bulvių košė, žuvis, viskas pagardinama padažu ir papuošiama smulkintomis petražolėmis bei aliejuje keptomis porų juostelėmis (prieš dedant į verdantį aliejų reikia juos šiek tiek apibarstyti miltais, o išėmus iš puodo nuvarvinti riebalus ant servetėlės). Skanaus!

[atgal]


Susiję žuvies patiekalų receptai

Žuvies vyniotinis su grybų įdaru
1 kg starkio, lydekos arba menkės; druska, pipirai pagal skonį; Įdaras 50 g morkų; 40 g džiovinti grybai; 4 ropiniai svogūnai; aliejaus; kardamono; muskato riešuto [plačiau]
Lenkiškas starkis
Viena 1,5-2 kg žuvis; 200 g rūkytų lašinių; 20 g sviesto; Citri­na; Stiklinė sauso raudono vyno; 2 šaukštai miltų; Petražolių lape­lių, krapų, peletrūno, mairūno, maltų pipirų, druskos [plačiau]
Starkis keptas su bulvėmis pomidorais ir sūriu
2 gab. sterko file (be odos) 6 bulvių (geriausiai -su raudona luobele,viduje-gelsvos) 1/2 citrinos “Santa Marijos” žuvies kepsnių prieskonių kvp./karčių maltų pipirų pusiau kieto ferm. sūrio ~100 g 3 did.pomidorų aliejaus sviesto (tepaus m [plačiau]
Su bulvėmis užkeptas baltame padaže starkis
145 g žuvies, 150 g bulvių, 5 g džiuvėsėlių, 15 g sviesto, 150 g padažo, pipirų, žalumynų, druskos [plačiau]
Baskų starkis
800 g žuvies; Aliejus kepimui; 2 tryniai, 3 svogūnai; 3 šaukš­tai pomidorų padažo; Druskos, česnako ir pagal skonį pries­konių mišinio [plačiau]